O nově příchozích dětech

Úskalí nově přicházejících dětí do mateřské školy

 Ať chceme, nebo nechceme, život nám přináší v určitých etapách jisté změny a první vážnou změnou v životě vašeho dítěte je nástup do Mateřské školy. Nastává první osamostatnění, odpoutání na delší dobu od rodičů, což se někdy neobejde bez větších či menších emocí. Proto si musíte dobře rozmyslet, co chcete, co je nejlepší pro vaše dítě a ve svém rozhodnutí vytrvat.

Již před samotným nástupem do školky by mělo proběhnout první neformální seznámení s námi učitelkami a prostředím MŠ – i dospělý, natož malý človíček, se bojí neznámého a tone v nejistotě. Můžete nás po dohodě navštívit ve školce, na zahradě …dítě si prohlédne prostředí, hračky, nové kamarády…Nikdy nestrašte dítě školkou, protože se vám to nemile vrátí při opravdovém nástupu do MŠ! Nejlepší je právě opačný postup – „budeš-li hodný(á), můžeš do školky.

A máme tady první den, kdy jdete s vaším malým (malou) za námi. Asi vám není zrovna nejlépe na duši, jste poněkud rozechvělí, trochu nervózní, trochu dojatí – vaše dítě nic z toho nechápe, mate ho vaše momentální rozpoložení, samo se obává neznámého prostředí i lidí, proto rozhodně nedávejte najevo žádnou nejistotu dlouhým loučením, jelikož ji dítě okamžitě vycítí a podle toho zareaguje, nejčastěji pláčem. Ujistěte je o svém brzkém návratu, můžete jim dát s sebou oblíbenou hračku, aby zde měly něco důvěrně známého (ale mějte na zřeteli, že za ni nezodpovídáme). Takový „plyšáček“ je často skvělou morální oporou a spojením s domovem v zatím cizím prostředí.

Pokud máte možnost, vždy je lépe dobu strávenou v MŠ postupně prodlužovat, to znamená - nejdříve brát děti domů před obědem, po nějakém čase po obědě a až pak po spaní odpoledne. Takto si děti lépe zvykají, protože postupně pochopí posloupnost jednotlivých úseků dne v MŠ a zjistí, že na jejich konci si vždy pro ně někdo přijde.

Nemusíte se bát ani stravování, skladba jídla odpovídá zásadám zdravé výživy a je pestrá. Děti do jídla nenutíme, ale snažíme se vhodnou motivací docílit, aby pro ně neznámá jídla alespoň ochutnaly. Samozřejmě jsou jídla méně oblíbená, ale i velmi oblíbená, vše si mohou přidat.


Co znamená mateřská škola pro vaše dítě?

Vstup vašeho dítěte do mateřské školy a čas, který tam stráví společně s jinými dětmi, je úsek života, jenž má zvláštní význam pro jeho rozvoj. Mateřská škola má vlastní výchovné poslání. Nelze na ni pohlížet jako na předstupeň nebo přestupní stanici před školní docházkou.

Pro vaše dítě začíná úsek života s mnoha novými požadavky, v prostředí, které se velmi liší od důvěrně známého domova:

  • jako otec a matka nejste po určitou část dne bezprostředně k dispozici
  • Vaše dítě si musí vytvořit důvěru k nové blízké osobě, která je zde současně pro řadu jiných dětí
  • Vaše dítě má rozvíjet vztahy se skupinou ostatních dětí
  • Vaše dítě se musí učit novým pravidlům, např. že hračka nepatří jen jednomu, nýbrž všem
  • Vaše dítě se musí přizpůsobit novému dennímu režimu  

 

Stát se dítětem z mateřské školy

Zatím co jedno dítě přistupuje k nové situaci s radostí a spontánně, jiné vyčkává, nebo se dokonce bojí. Jedno dítě se učí zvládat nové požadavky rychleji, jinému to jde pomaleji a trvá mu déle, než se stane „opravdovým dítětem z mateřské školy“. Adaptace na nové prostředí může trvat i několik měsíců. Tím je míněno, že se pak už pohybuje ve skupině samostatně a sebevědomě, uzavírá přátelství a chce pro sebe využít šance, které mu docházka do mateřské školy poskytuje.  

 

S jakými reakcemi můžete počítat během adaptace?

Nejprve se bude snažit dítě v mateřské škole zorientovat. Ve skupině se bude chovat spíše jako pozorovatel a bude vyčkávat. Jeho hra není ještě intenzivní a vytrvalá, třídu prozkoumává nejprve pozvolna. Doma může být unavené a nevyrovnané a bude vyprávět málo nebo nic.

Asi od druhého týdne se bude snažit najít si své místo ve skupině. Může se stát, že při tom dojde ke konfliktům s jinými dětmi. Může se také projevovat nedostatek odpoledního odpočinku a častěji se stane, že dítě jde ráno do mateřské školy s nechutí nebo tam také vůbec nechce jít. Tyto reakce nejsou ničím zvláštním, jsou normální. Každé dítě potřebuje na adaptaci svůj čas. 

 

Jak můžete své dítě podpořit?

Pokud se vaše dítě stýkalo s jinými dětmi a naučilo se vydržet nějakou dobu bez rodičů, je to dobrá příprava na mateřskou školu. Pokud jako rodič získáte jistotu, že o vaše dítě bude v mateřské škole dobře postaráno, můžete tento pocit přenést i na své dítě.

Právě v prvních týdnech, při všem tom novém, je důležitým předpokladem pro dobrou adaptaci vašeho dítěte přehlednost situace a předvídatelnost toho, co na ně čeká. Patří k tomu např. návyk na dochvilnost při přivádění do mateřské školy a při vyzvedávání. Namáhavé odpolední činnosti mohou v této době vaše dítě přetížit. Mějte také na paměti, že děti jsou v této době silněji ohroženy úrazem. Pozornost je proto nutná na ulici i na hřišti.

Připravenost dítěte na to, aby se vyrovnalo s mateřskou školou, je ovlivněna také tím, zda v rodině současně nedochází k nějakým větším životním změnám, jako je např. narození sourozence, stěhování, ale také rozvod rodičů nebo ztráta zaměstnání otce či matky. V každém případě platí: pohovořte si s učitelkou. Každá informace, kterou ji poskytnete o svém dítěti a své rodině, je pro ni vítána a pomůže jí zvolit správný přístup k vašemu dítěti. 

 

Z rodičů se stávají rodiče dítěte z mateřské školy

Dítě sice stojí ve středu dění, ale i pro vás je vstup vašeho dítěte do mateřské školy něčím zvláštním. Také na vás dolehnou změny a nové požadavky.

Musíte se připravit na to, že jste po určitou část dne bez svého dítěte a že bezprostředně nevíte, co dělá, co si myslí nebo co cítí. Jak se mu bez vaší přítomnosti povede? Jak vy sami tento čas využijete? Ve skutečnosti potřebují i rodiče určitý čas na přivyknutí, aby mohli pojmout mnoho nových informací a zpracovat je. Učí se také důvěřovat svému dítěti, které se stává samostatnějším. Platí, že postupem času se vyvine pocit spoluzodpovědnosti za fungování skupiny a celé mateřské školy.

Pro svůj klid si můžete do školky kdykoli zatelefonovat na číslo 519340755 nebo se informovat na dítě u p.učitelky. Naším i vaším cílem je bezproblémový přechod dítěte z rodinného prostředí do kolektivu MŠ a taktéž, aby vaše děti přicházely a odcházely ze školky spokojené a těšily se na každý den s námi!
 

Od vás rodičů se očekává, že:

  • budete rozvíjet důvěru k mateřské škole
  • jste schopni akceptovat, že vaše dítě je jen jedním mezi ostatními ve skupině
  • nebudete prosazovat podporu jen pro své vlastní dítě bez ohledu na ostatní
  • se naučíte prostřednictvím spolupráce rodičů podporovat všechny děti
  • do MŠ budete přivádět své dítě zdravé

Největší bezohledností je dávat do MŠ nemocné dítě. I banální rýma a kašel může děti se slabší imunitou postihnout daleko hůře, než vaše dítě. Nehledě na to, že nemocné dítě, které necháte v kolektivu tak dlouho, dokud se jeho stav příliš nezhorší, bude o to déle v domácí péči a ze zkušenosti víme, že se bude déle zotavovat. Takto malé děti si při kašlání neumí zakrývat ústa, často se neumí ani samy vysmrkat, což má za následek velmi rychlé šíření infekce v kolektivu. V zájmu ostatních dětí budeme vyžadovat při příchodu do MŠ po nemoci lístek od lékaře, že je dítě zdravé. Lékař nejlépe zhodnotí zdravotní stav vašeho dítěte, protože leckdy si myslíte, že dítě je zdravé, ale opak je pravdou (nemoc se pak často vrací a ještě nakazí ostatní děti). Jak se pak podívat do očí mamince, která ráno přivedla do školky zdravé dítě, ale odpoledne si ho odvádí nemocné, protože se zde nakazilo …Vy jste ti, kdo přímo za děti zodpovídají a my jsme ti, kdo se snaží ochránit ty ostatní v MŠ před onemocněním, včetně nás učitelek.

Věci, které upadnou na zem užničí nejsou“, proto prosíme ve vašem vlastním zájmu veškeré věci označit jménem dítěte- nejlépe fixou na textil.

Každý nový začátek znamená také rozloučení s tím, co je důvěrně známé. S tím jsou u dětí rodičů spojeny silné city. Ty lze zřetelně pozorovat při ranním loučení. Pokud jste nejistí, hledejte radu a podporu u učitelky. Žádný strach z loučení a žádný strach z toho, že to hned od prvního dne nebude bez problémů! Vaše dítě poroste, bude jistější a sebevědomější, bude dítětem z mateřské školy, které svůj každodenní pobyt dobře zvládne a vytěží z něho co nejvíce.

A něco málo závěrem, my  učitelky se snažíme denně vymýšlet pro vaše děti co nejatraktivnější program, předat jim co nejkvalitnější vědomosti, dovednosti a návyky a také mít pro ně maximum pochopení a lásky. Jsme rády, když naše úsilí vy rodiče oceníte, protože nejen děti potřebují motivovat a vězte, že platí zcela jednoduchá rovnice:

SPOKOJENÉ A ŠŤASTNÉ UČITELKY = SPOKOJENÉ A ŠŤASTNÉ DĚTI= SPOKOJENÍ A ŠŤASTNÍ RODIČE!