Důležitá sdělení

VYJÁDŘENÍ K PROBLEMATICE POBYTU VENKU
 

Z důvodu šířících se pomluv v obci ze strany některých rodičů, že děti jsou často nemocné, protože jsou námi učitelkami údajně nedostatečně oblečené na pobyt venku a také proto, že chodíme ven i v době kdy napadl sníh a děti se v něm válely a pak byly mokré, upozorňuji rodiče, že děti oblékáme do toho, co mají ten den ve skříňce, děti upravujeme a starší děti kontrolujeme, zda si oblékly vše, co měly. Pokud dítě nemá např. rukavice, šálu či zateplené kalhoty, není toto důvodem zůstat v MŠ. Po návratu se oblečení, pokud je mokré (jako jsou rukavice, čepice, oteplovačky aj.) dávají prosušit a dítě se převléká do náhradního suchého oblečení. Nikdy se nestalo, že by kterékoliv dítě zůstalo v něčem mokrém a z tohoto důvodu by onemocnělo!

Dále rodiče upozorňuji, že o pobytu venku rozhoduje pedagog dle aktuálního počasí a řídí se vyhláškou č. 410/2005 Sb., § 21 odst. 2, a ten trvá zpravidla max. 2 hod. denně v dopoledních hodinách, a to za každého počasí. Smí být vynechán nebo zkrácen pouze za mimořádně nepříznivých klimatických podmínek.

Prakticky to znamená, že pobyt bude zkrácen jen za velmi nepříznivého počasí, nebo v době vycházky tehdy, když dojde k vážnému zhoršení počasí, a to vždy dle uvážení učitelky, která bude okamžitě reagovat na danou situaci (nárazový vítr nebo nárazový déšť, bouřka, teplota pod – 10°C a dále viz vyhláška č. 410/2005).

Čerstvě napadený sníh není rozhodně důvodem pro to nejít ven! Ba právě naopak!! Nepadá tady tak často jako v horských oblastech a dětem ho nehodláme odpírat!

Rodiče jsou povinni dítěti docházejícímu do MŠ zajistit vhodné oblečení dle ročního období a dle klimatických podmínek každého dne (nepromokavé bundy, nepromokavé kalhoty, pevná a voděodolná obuv – vše jednoduše dítětem obléknutelné, v zimním období zateplené, v letním období dostatečně vzdušné, savé). Dále je rodič povinen zajistit dostatečné množství náhradního oblečení pro případné převlékání dítěte z mokrého nebo zašpiněného oblečení.

 

Tak bych jen závěrem chtěla říci:

“Nechte nás, milé maminky, klimatické podmínky posoudit ne individuálně pouze  jen vzhledem k Vašemu dítěti, ale dovolte nám, pokud máme ve třídě 24 dětí, rozhodnout ve prospěch většiny z nich. Pokud učitelka vidí, že většina třídy není na změnu venkovního klimatu dostatečně vybavená (týká se to především pláštěnek a holínek do deště - to se nechodí vůbec ven - většina dětí není vybavena!!!), upraví délku pobytu venku v závislosti na dané situaci. Málokdo z rodičů si uvědomí, že když dítě do mateřské školy dováží a odváží autem, v autě dítěti zima nebývá. Ale pokud pak má stejné dítě pobývat venku až 2 hodiny a je nedostatečně oblečené, potom mu může hrozit nachlazení. Rozhodně se nenachladí hrátkami na sněhu pří -2 stupních Celsia. Také je ale všeobecně známo, že v dětském kolektivu a ve věku cca 3- 6 let je nemocnost dětí vyšší- děti jsou náchylnější.”

Rodiče prosím, aby, pokud mají jakoukoliv připomínku k tomuto problému, neřešili danou věc za branou MŠ, ale přišli to pořešit s námi.                                                              Děkujeme za pochopení.

UPOZORŇUJI RODIČE,

že do MŠ bude s ohledem na ostatní děti PŘIJÍMÁNO JEN DÍTĚ ZDRAVÉ A PO NEMOCI ŘÁDNĚ DOLÉČENÉ s potvrzením od lékaře o ukončení léčby a možnosti nástupu do MŠ, případně s podepsaným prohlášením (po domácí léčbě bez lékaře), které jste dostávali na začátku školního roku- viz. školní řád MŠ, článek V., bod 27. 7, 27. 8. a viz. důležitá sdělení (přístupné na webových stránkách MŠ nebo na nástěnce v dětské šatně)!!!

Tato opatření jsou zavedena z důvodu neustále se opakujícího přivádění nemocných či řádně nedoléčených dětí do MŠ mezi děti zdravé a následných oprávněných stížností maminek zdravých dětí!!!

Děkuji za pochopení!

NAHLÁŠENÍ DÍTĚTE DO MŠ PO NEMOCI

Upozorňuji rodiče, že své děti musí po nemoci vždy nahlásit telefonicky v den nástupu do MŠ do 7. hodiny ranní z důvodu nahlašování stravy. Nenahlášené dítě nelze přijmout!

Zároveň tímto rodiče prosím, aby své děti omlouvali a přihlašovali na
tel. č. MŠ: 519 340 755 a nevyužívali k tomu soukromé tel. č. p. Kociánové. Vznikají tak problémy při nedoručení sms apod.

Děkuji za pochopení.

UPOZORNĚNÍ PRO RODIČE

Tímto upozorňuji zákonné zástupce dětí, že jsou ze zákona povinni nahlásit do 8 dnů případné změny týkající se dítěte- tzn. např. změna kontaktu na rodiče (tel. číslo), změna lékaře, změna zdravotní pojišťovny, změna adresy, změna zaměstnavatele apod.

Uvedené změny se musí zanést z důvodu kontrol do povinné dokumentace školy (školní matrika dětí, evidenční list dítěte).

Děkuji za pochopení.

 

 


Nejčastější dotazy k předškolnímu vzdělávání
(dotazy k ochraně zdraví dítěte v MŠ)

www str. MŠMT- sekce předškolní vzdělávání ze dne 21. 3. 2012


Dotaz:

Je nějakým zákonem nebo předpisem ošetřeno odmítnutí nemocného (viróza, kašel, rýma) dítěte do MŠ?

Odpověď:

Ochrana zdraví dítěte v mateřské škole

V souladu s ust. § 29 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), má mateřská škola povinnost zajišťovat bezpečnost a ochranu zdraví dětí při vzdělávání a s ním přímo souvisejících činnostech, přičemž podmínky zajištění této bezpečnosti a ochrany zdraví dětí upravuje školní řád (ust. § 30 odst. 1 písm. c) školského zákona). Půjde nejen o obecná pravidla zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví či pravidla náležitého dohledu, ale též o úpravu podmínek předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění mezi dětmi. Rovněž lze citovat ust. § 7 odst. 3 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, který ukládá zařízením pro výchovu a vzdělávání (tj. i mateřským školám – srov. jeho ust. § 7 odst. 1) povinnost zajistit oddělení dítěte, které vykazuje známky akutního onemocnění, od ostatních dětí, a zajistit pro ně dohled zletilé fyzické osoby.

Platné právní předpisy tedy umožňují (či přímo ukládají) mateřským školám upravit podmínky provozu školy i s ohledem na předcházení šíření infekčních onemocnění, přičemž se domníváme, že není vyloučeno ani neumožnění přítomnosti nemocných dětí (dětí jevících známky akutního onemocnění) při vzdělávání. Vždy se však musí jednat o případy, které (vzhledem k základnímu právu dítěte na vzdělávání v dané škole) dočasné omezení jeho účasti odůvodňují, tj. kdy je skutečně ohrožena bezpečnost a ochrana zdraví ostatních dětí a takové opatření je přiměřené.

Ve školním řádu lze též zakotvit obdobné povinnosti zákonných zástupců (tj. povinnost sledovat zdraví dítěte a „vyloučit“ ho ze vzdělávání v případě onemocnění), přičemž při závažném a opakovaném porušování těchto povinností by byl dán důvod pro ukončení předškolního vzdělávání dítěte ve smyslu ust. § 35 odst. 1 písm. b) školského zákona.

Dítěti nelze podávat v MŠ jakékoliv léky s výjimkou dětí s onemocněním diabetes mellitus, astma bronchiale, různé alergie a lehké kardio vady! Vše s doporučením od lékaře!!!